Čím víc se budeme bát, tím větší to neexistující strašidlo bude

3.10. 20211320x

Primář Jaromír Bernátek je předsedou České lékařské komory ve Zlíně a patří mezi velmi uznávané diagnostiky se specializací na nukleární medicínu. Denně je tak konfrontován s často velmi závažným zdravotním stavem desítek pacientů, což v mnoha ohledech formuluje jeho postoj k pandemii, kterou řeší celý svět již téměř dva roky. „Nepovažuji onemocnění covid-19 za natolik medicínsky závažné, aby to vyvažovalo rizika očkování nedostatečně vyzkoušenou vakcínou. Největší problém a hrozbu vidím právě v tom, že se společnost začíná radikalizovat a vznikají navzájem se nenávidící skupiny, které jsou mnohdy schopné v rámci boje za svoji pravdu téměř všeho. Historie by nás měla před podobným vývojem dostatečně varovat,“ říká v rozhovoru Jaromír Bernátek, lékař, zastupitel Zlínského kraje a také kandidát formace Trikolora Svobodní Soukromníci v letošních parlamentních volbách.

Jak se jako lékař díváte na fakt, že se také v České republice začalo očkovat třetí dávkou vakcíny proti covidu-19?

Hned na úvod bych chtěl objasnit jeden základní fakt týkající se otázky vakcinace proti covidu-19. V médiích a tím pádem i ve společnosti zuří válka mezi tzv. vaxery a antivaxery, bez toho, aby byly obě tyto skupiny přesně definovány. Jedna věc je odmítat vakcinaci jako takovou, druhá je odmítat vakcinaci proti covidu-19.

Očkování je v dějinách medicíny po právu počítáno mezi největší objevy, protože v případě pravých neštovic, TBC, záškrtu, dávivého kašle či tetanu zachránilo miliony životů a žádný z lékařů je nezpochybňuje. Ovšem vakcinace konkrétně proti covidu-19 šitá horkou jehlou a nedostatečně vyzkoušená je něco naprosto jiného, nemluvě už o tom, že za ni výrobci nenesou žádnou odpovědnost.

Mohl bych vás teď při argumentaci zahrnout medicínskými teoriemi a terminologií, které jsou ale vhodnější pro odborné semináře než pro čtenáře bez medicínského vzdělání. Proto můj názor vyjádřím jednoduše. Nepovažuji onemocnění covid-19 za natolik medicínsky závažné, aby to vyvažovalo rizika očkování nedostatečně vyzkoušenou vakcínou.

Ještě před oficiálním schválením Evropskou lékovou agenturou nakoupila česká vláda 7000 dávek vakcín pro děti od 5 let. Bylo to podle vás správné rozhodnutí?

Za mě mohu říct, že já bych své dítě či vnouče očkovat nenechal. Očkování dětských pacientů je podle mě již částečně otázkou svědomí jednotlivých lékařů doporučujících tento postup.

Jednou z nejvíce proočkovaných zemí na světě je Izrael. Přesto právě zde vypukla další masivní vlna epidemie covid-19. Čím si to vysvětlujete?

Je to jednoduché, je třeba si přiznat, že toho zatím o onemocnění tímto respiračním virem moc nevíme, o očkování proti němu ani nemluvě. Medicína se totiž vždycky přednostně zabývala a zabývá závažnými chorobami; respirační virózy, jejichž zástupcem je např. i obyčejná rýma, mezi ně prostě nepatří.

Na druhou stranu, některé evropské státy přitvrzují v prosazování očkování. Německo např. nebude proplácet náhradu mzdy neočkovaným zaměstnancům, kterým bude nařízena karanténa. Je to podle vás správný postup?

Jsem absolutně proti těmto vyděračským metodám, zneužívající mediálně vyvolaný strach velké skupiny lidí. Největší problém a hrozbu vidím právě v tom, že se společnost začíná radikalizovat a vznikají navzájem se nenávidící skupiny, které jsou mnohdy schopné v rámci boje za svoji pravdu téměř všeho. Historie by nás měla před podobným vývojem dostatečně varovat.

Česko letos spustila velkou přesvědčovací kampaň, ve které ujišťovala veřejnost, že očkování proti covidu-19 bude „tečkou za koronavirem“. Dnes dokonce běží v televizi reklamní kampaň, která slibuje, kolik procent lidí se ještě musí proočkovat, abychom mohli odložit roušky v budovách či ve školách. Opravdu tomu věříte?

Vlastně jsem již odpověděl. Jen s minimem nadsázky si dovolím říci, že celá tato kauza skončí až v okamžiku, kdy se jí média a politici přestanou zabývat.

Šéf České lékařské komory prohlásil, že by lidé neměli spoléhat na své zdraví a měli by se raději jít očkovat proti covid-19. Souhlasíte s jeho výrokem?

S doktorem Kubkem máme již nějaký čas naprosto odlišný názor téměř na vše, co se covid-19 problému týče, zvláště pak na formu jeho mediálního vystupování. Podle mého by se lidé měli hlavně spoléhat na svého lékaře, který jim srozumitelně a objektivně vysvětlí vše potřebné.

S příchodem podzimu se mnoho lidí obává další vlny pandemie a s ní spojenými lockdowny, uzavírání škol, apod. Obáváte se, že nás něco podobného čeká?

Nelze vyloučit, že nás zase média a politici nejprve zavalí horou špatně čitelných statistických údajů a na jejich podkladě následně alibisticky začnou opět uzavírat vše možné. Často si kladu otázku, zda lockdowny jsou opravdu jen otázkou politického pokrytectví, nebo je za tím něco jiného.

Teď zníte skoro až konspirativně…

Ale ne, já jen stále opakuju totéž. To, co se ve společnosti skoro dva roky děje, zdaleka neodpovídá medicínské závažnosti covidu-19. Navíc přesně podle předpokladů dochází k nárůstu závažných chorob v pokročilém stadiu, tedy hůře léčitelných. Onkologičtí pacienti nebo ti s kardiovaskulárním onemocněním přicházejí bohužel v mnoha případech pozdě. Varoval jsem před tímto problémem již loni v dubnu či květnu, bohužel se moje prognóza potvrdila. A to mě jako lékaře děsí mnohem víc než nějaká respirační viróza.

A jak si tedy vysvětlíte, že takhle – podle vás zbytečně – blázní celý svět?

Víte, jestli mě život něco naučil, tak je to fakt, že možné je snad úplně všechno. Navíc, čím větší lež, tím větší pravděpodobnost, že jí lidé uvěří. Dějiny i v tomto hovoří jasnou řečí… Nemluvě už o tom, že v dobách bez internetu, resp. sociálních sítí, by možná ani k žádné pandemii nedošlo.

Pokud formace Trikolóra Svobodní Soukromníci získá důvěru voličů a překoná pětiprocentní hranici pro vstup do Poslanecké sněmovny, jakou strategii boje proti covidu-19 budete prosazovat? Co budete dělat jinak než současná vláda?

Nejspíš to bude naivní politický běh hlavou proti zdi, ale já bych začal s objektivním informováním lidí, protože strach má opravdu velké oči. Často si teď vzpomenu na jednu knížku z dětství s názvem Kubula a Kuba Kubikula do Vladislava Vančury. Čím více se Kubula bál neexistujícího strašidla Barbuchy, tím větší, konkrétnější a hroznější to strašidlo bylo. A to se podle mě teď ve světě děje už téměř dva roky.

Rozhovor vyšel na portálu Parlamentní Listy ZDE.

Bráníme
normální svět, svobodu,
děti, zdraví a vaši peněženku

Přidejte se: CHCI BÝT SOUČÁSTÍ
Podpořte nás: CHCI PŘISPĚT DAR

Komentáře