Je nejvyšší čas, aby i ve Sněmovně zavlál svěží vítr. Aby si začali vážit i nás podnikatelů

17.9. 2021630x

Petr Bajer je nejen předsedou Strany soukromníků ČR, ale také zkušeným komunálním politikem i podnikatelem. Právě v kombinaci obou svých funkcí vidí výhodu v tom, jak se na půdě Parlamentu zasadit o lepší podmínky pro podnikání, které musí začít antibyrokratickou revolucí.

V roce 1993 jste začal podnikat v oblasti odpadů, autodopravě a v maloobchodu. Co Vás vedlo ke vstupu do politiky? 

Vezmu to od začátku. Jsem z rodiny, která za minulého režimu rozhodně neměla na růžích ustláno a někteří moji blízcí příbuzní byli jako političtí odpůrci zavíráni a my malí se doma často ptali. Proč se se mnou nemůže kamarádit ten či onen spolužák? Později jsem zažil další ataky režimu, takže v listopadu 1989 jsem se okamžitě zapojil do organizování protivládních akcí. V týdnu brutálního zásahu proti studentům jsem ihned po návratu ze závěrečných zkoušek na specialistu v požární ochraně, ve firmě, kde jsem pracoval, svolal stávkový výbor a založil OF. V čele těchto organizací jsem stál do jejich rozpuštění v době, kdy jsme se shodli, že naše požadavky byly splněny a naše fungování uvnitř firmy je zbytečné. Někteří z nás přešli do místních organizací, já jsem se plně věnoval práci a povinnostem otce a živitele rodiny. Zároveň jsem začal v roce 2003 na „vedlejšák“ podnikat. Nejprve v oblasti administrativní zprávy, potom jsem podnikání rozšířil o autodopravu, nakládání s odpady, maloobchod a později jsem spolu s kolegyní, též členkou strany, otevřel soukromou mateřskou školku. Zároveň jsem sponzoroval a účastnil se aktivit ve svém okolí. I díky tomu jsem byl zvolen předsedou SK Holice a tuto funkci vykonávám doposud. Právě při shánění posil pro áčko mužů jsem se seznámil s tehdy fotbalovým agentem Rudolfem Baránkem a začali jsme úzce spolupracovat. V té době se již začalo podnikatelské prostředí rychle měnit, byrokracie a tlaku úřadů přibývalo a já pochopil, že je nutné se bránit a že nemohu stát stranou.

Proč jste se rozhodl pro stavovskou Stranu soukromníků České republiky? 

Já se nerozhodl vstoupit do Strany soukromníků České republiky. Já byl u jejího založení. Moje přihláška měla tuším číslo tři. Zde musím navázat na předchozí odpověď. Právě při schůzkách s panem Baránkem jsme diskutovali, jak pomoci podnikatelům a při jedné padla otázka. Půjdeš do toho, když oprášíme stranu Živnostníků a podnikatelů? Ihned jsem souhlasil, a i když jsem se nemohl z pracovních důvodů zúčastnit přípravné schůzky a poslal za sebe zástupce, na ustavujícím jednání jsem už nechyběl.

Jste druhé období v zastupitelstvu města Holice, čtyři roky jste byl místostarostou, teď jste opoziční zastupitel a předseda finančního výboru. Jaký je recept stavovského politika na úspěch? 

Možná má někdo recept jiný. Já však mám jediný. Být politicky a společensky aktivní, žít, naslouchat a snažit se pomáhat „těm dole“. Musí mě brát jako toho svého, důvěřovat mi a nebát se přijít se svými problémy. Zároveň se však vyvarovat excesů a držet dané slovo. 

Pardubický kraj patří mezi menší kraje. V roce 2017 vám chybělo ke vstupu do Parlamentu 21 preferenčních hlasů. Stále jste veden jako 1. náhradník poslance a starosty Poličky pana Martinů. Jak se připravuje podnikatel – stavovský politik na oslovení voličů?

To záleží na situaci. Samozřejmě je to jednodušší, pokud vás a vaši práci voliči alespoň částečně znají. Zároveň kladu důraz právě na to, jak dopadly volby před čtyřmi lety. Z nich se dá mnohé vyčíst a použít. Například to, že náš volič chce přímočaré řešení problémů a žádné kličkování. Nechce žádné šedé a nekonfliktní politiky, kteří jednají jen tak, jak jim radí jejich PR poradci.

Představme si, že politická formace Trikolora Svobodní Soukromníci v podzimních parlamentních volbách dopadne tak dobře, že se stanete poslancem Parlamentu. Co od vás může podnikatelská i nepodnikatelská veřejnost očekávat? 

Jsem předsedou Soukromníků. I proto nemohu říci nic jiného než silnou podporu právě těch, které hájíme. Tedy drobné a střední podnikatele, jejich rodiny a zaměstnance. To je ta skupina, která i díky naši absenci v Parlamentu strádá, řekl bych, umírá. Zároveň jsem praktik a z komunální politiky vím, co občanům vadí. Je nutné iniciovat antibyrokratickou revoluci, odsoudit ty různé green dealy a další nesmysly. Jsem zároveň přesvědčený, že je nejvyšší čas, aby i v Poslanecké sněmovně zavlál svěží vítr. Aby si i tam začali vážit nás podnikatelů, kteří tvoří hodnoty, pracovní místa a platí daně, ze kterých je mimo jiné placen i státní aparát. Někdo to zkrátka našim politikům musí v PS hlasitě říci a neustále připomínat. 

O některých členech vlády značná část veřejnosti říkat, že jsou lidský i odborný odpad. Za kolik korun byste je vykoupil ve svých sběrnách odpadového materiálu? 

Tedy odlehčení. Jak chcete. Ceny druhotných surovin, stejně tak jako hotových výrobků stále rostou. Vzhledem k jejich nedostatku je předpoklad, že porostou dále. V případě těchto politiků jsem přesvědčen, že především po lidské stránce pro náš obor podnikání nemají valnou hodnotu.

Petr Bajer
Stínový ministr životního prostředí
Trikolora Svobodní Soukromníci

Rozhovor vyšel na portálu Parlamentní Listy ZDE.

Bráníme
normální svět, svobodu,
děti, zdraví a vaši peněženku

Přidejte se: CHCI BÝT SOUČÁSTÍ
Podpořte nás: CHCI PŘISPĚT DAR

Komentáře