Stát to se zvyšováním daní opravdu přehnal, zní od Svobodných

26.8. 20211243x

V minulém roce stoupla spotřební daň na cigaerty z původních 27 procent na 30, čímž se cena krabičky cigaret zvýšila až o 15 korun. Jenže zvyšování spotřební daně z tabáku přineslo opačný efekt, než bylo původně zamýšleno. Lidé přestali cigarety kupovat a za tabák utratili méně než v minulém roce. „Stát to se zvyšováním daní opravdu přehnal a spotřební daň z tabáku je krásný příklad,“ zní od Svobodných s předsedou Liborem Vondráčkem.

V současné době se musí odvést minimálně 3,20 koruny za cigaretu, což je 64 korun za celou krabičku. Podle statistického úřadu připadlo v roce 2019 na každého Čecha 1958 cigaret, to je více jak pět cigaret na den. Díky tomu se objevujeme na předních místech v Evropské unie ve spotřebě cigaret. 

Jenže podle některých to stát se zvýšením daní už opravdu přehnal a kuřáci se nyní přesouvají na černý trh a upravují svoje chování.  

„Proto je třeba myslet na to, že větší daně dokonce nemusí znamenat větší daňový výběr. Ministerstvo financí už se přesto netají, že zejména spotřební daně budou dále pravidelně růst. Černý trh je přitom pro zdraví lidí obvykle rizikovější,“ varují Svobodní, kteří letos kandidují v rámci formace Trikolora Svobodní Soukromníci. 

A spotřební daň z tabáku je prý krásný příklad. „Proto máme lepší plán. Chceme nízké a jednoduché daně, méně dotací a byrokracie. Naopak nechceme občana vychovávat a diktovat mu, jak a za co má utrácet své poctivě vydělané peníze,“ dodávají. 

Trvale nízké daně a úsporný stát jsou jedním z hlavních bodu volebního programu formace Trikolora Svobodní Soukromníci. „Práce, příjmy, majetek a podnikání našich občanů si zaslouží úctu a ochranu. Svobodné podnikání založené na rovné konkurenci je základem prosperity a rozvoje celé společnosti. Jeho omezování se projeví negativně na životní úrovni, zchudnutí všech obyvatel a sociálních problémech. Česká společnost je stále výrazněji ochromována ideologií individuálních nároků, rovnostářstvím, zbytnělou byrokracií a relativizací tradičních hodnot. Potřebujeme dát zpět do popředí svobodu podnikání i tvořivost jednotlivce. Jsme jedinou politickou silou, která je odhodlána se tomuto vývoji postavit,“ slibují. 

Článek vyšel na portálu Parlamentní Listy ZDE.

Bráníme
normální svět, svobodu,
děti, zdraví a vaši peněženku

Přidejte se: CHCI BÝT SOUČÁSTÍ
Podpořte nás: CHCI PŘISPĚT DAR

Komentáře