Všechno souvisí se vším aneb proč nám zdražili v Praze jízdné

10.8. 2021338x

Nic nedostáváme zadarmo. Prostě NIC! A proto bychom se vždycky, když zase uslyšíme o miliardách měli vrátit ke staletími ověřenému počtářství „Má dáti a Dal“

Jsem cyklista – turista – elektrokolista. To je nutné říct hned na úvod. Dokonce neskromně prozradím, že jsem stál u zrodu jednoho z největších celorepublikových projektů pro širokou veřejnost „Kolo pro život“…mimochodem jedné z největších akcí tohoto druhu na světě. Můj kamarád mě přemluvil a jel jsem první závod elektrokol na okruh ve Velké Chuchli a nedojel jsem úplně poslední. Takže mě podezírat z nelásky ke kolům prostě nemůže opravdu nikdo. Ale zároveň v sobě nezapřu svoji profesi bankéře. Ten příval zpráv o miliardách, které k nám pompézně vozí úředníci z Bruselu, aby se zase přelily k jiným úředníkům a od nich k dalším a dalším… tak ten příval zpráv nás otupuje v prostém selském rozumu. Peníze se vydělávají prací. Nic nedostáváme zadarmo. Prostě NIC! A proto bychom se vždycky, když zase uslyšíme o miliardách měli vrátit ke staletími ověřenému počtářství „Má dáti a Dal“.

Takže přesně tohle jsem kupříkladu udělal, když jsem slyšel kolik jsme my, daňoví poplatníci, zaplatili za ocelovou lávku pro cyklisty pod okruhem v Komořanech, která prý stála bratru 80 mil Kč. Zkusil jsem si to vypočítat. Životnost mostu bych odhadl tak na 15 let, ne že by pak spadl, ale určitě si vyžádá opravy, údržbu, kontrolu statiků apod., tedy další veřejné investice. Cyklisti přes lávku určitě nejezdí v zimě, to tam nikoho nevidím, takže ta lávka slouží 6 měsíců v roce, odhaduji, že v průměru by po mostě mohlo projet 20 lidí denně, asi 180 dnů v roce, po dobu 15 let a vychází mi orientačně, že přejezd jednoho cyklisty po mostě stojí zhruba 1.500 Kč. No nevím jak vám, ale mě se to zdá teda docela dost. A v téhle souvislosti by mě zajímalo, jak naši pražští politici, když se jim předkládají tyhle „rozpočtové kapitoly“ vůbec o financích rozhodují? Zdá se jim předložená částka tak nějak akorát? Nebo částku vůbec neřeší, protože tomu přece „nerozumí“ a rozpočtový výbor to stejně už schválil? Anebo částku neřeší, protože ten projekt je prostě bezva? Já se bohužel obávám, že to prosté selské „Má dáti a Dal“ úplně vymizelo. Protože kdyby ne, pak by přece někdo musel vstát a jasně říct, že v Praze v MHD se ročně přepraví skoro 1,2 miliardy lidí, a proto je kruci to úplně nejpodstatnější řešit kvalitu a cenu téhle přepravy a ne „hovadiny“ pro pár tisíc lidí. Parafrázuji citát Ronalda Reagana „Stát (pražští politici) nejsou řešením problému, ale jeho podstatnou součástí“. Ach jo, je čas se probudit a konečně vstávat!

Článek vyšel na portálu iDNES ZDE.

Bráníme
normální svět, svobodu,
děti, zdraví a vaši peněženku

Přidejte se: CHCI BÝT SOUČÁSTÍ
Podpořte nás: CHCI PŘISPĚT DAR

Komentáře